Aktualności

Rozmawiali z nauczycielami o przestępstwach z nienawiści.

Data publikacji 15.03.2017

Wczoraj policjantka ze szczecineckiej jednostki, która na co dzień zajmuje się również Prawami Człowieka w Policji uczestniczyła w radzie pedagogicznej zorganizowanej w Gimnazjum nr 1 w Szczecinku, gdzie omówiła charakterystykę przestępstw z nienawiści.

Realizując założenia wojewódzkiego programu edukacji w obszarze bezpieczeństwa dzieci i młodzieży pod nazwą „Bezpieczna Szkoła” policjantka z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą KPP w Szczecinku podzieliła się swoją wiedzą z zakresu przestępstw z nienawiści. Motywem do popełniania tego typu przestępstw okazuje się, że najczęściej są głębokie uprzedzenia, stereotypy czy też dyskryminacja.

Przestępstwa z nienawiści, określane często jako motywowane uprzedzeniami to zdarzenia, w których motywem działania sprawcy jest niechęć w stosunku do ofiary z uwagi na jej przynależność (faktyczną bądź domniemaną) do pewnych grup. Rasa, narodowość lub pochodzenie etniczne, język, kolor skóry, religia, płeć, wiek, niepełnosprawność fizyczna lub psychiczna, orientacja seksualna to tylko niektóre z cech wyróżniających te grupy.

Zapobieganie tego rodzaju przestępstwom i innym zachowaniom motywowanym uprzedzeniami (incydentom, mowie nienawiści) to również ważne zadanie dla Policji. Nawet z pozoru błahe zajście, ale będące przejawem nienawiści, może prowadzić do bardzo poważnych wydarzeń naruszających prawa i wolności człowieka, a także rodzących niepowetowane czasem skutki społeczne.

Powrót na górę strony