Odpowiedzialność prawna osób nieletnich, cyberprzemoc oraz hejt tematem spotkań uczniów z profilaktykiem
Bezpieczeństwo w sieci i odpowiedzialność prawna osób nieletnich było tematem przewodnim spotkania funkcjonariuszki ze szczecineckiej komendy w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku, wspólnie z promotorem zdrowia z Państwowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Szczecinku.
Na początku spotkania profilaktyk poruszyła temat o odpowiedzialności prawnej młodych ludzi oraz omówiła środki wychowawcze stosowane przez sąd wobec nieletnich dopuszczających się czynów karalnych. Następnie zwróciła uwagę na zagrożenia cyberprzemocą oraz na niebezpieczne „wyzwania”, które młodzież przesyła sobie za pomocą portali społecznościowych i aplikacji internetowych. Cyberprzemoc jest coraz częstszą formą przemocy wśród dzieci i młodzieży. Sprawca czuje się anonimowy i bezkarny w sieci. Wykazuje większą śmiałość w ośmieszaniu, dyskryminowaniu innych, bo nie musi stanąć „twarzą w twarz” ze swoja ofiarą. Taka forma przemocy jest szczególnie groźna, gdyż poniżające i kompromitujące treści dostępne są dla wielu osób, w bardzo krótkim czasie. Nawet jeśli sprawca zostanie ukarany,a wpisy usunięte, to ich kopie i tak pozostają na wielu urządzeniach.
Podczas prelekcji uczniowie mieli okazję zadawać pytania i dzielić się swoimi doświadczeniami. Policjantka podkreślała, jak ważne jest odpowiedzialne korzystanie z Internetu oraz reagowanie na przypadki cyberprzemocy.
Prelekcja zakończyła się przypomnieniem zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie wyszli ze spotkania z większą świadomością zagrożeń i odpowiedzialności, jaka wiąże się z ich aktywnością online.
st. post. Magdalena Gorgol
Profilaktyk
KPP w Szczecinku