Aktualności

Wspólne działania służb dla bezpieczeństwa osób bezdomnych. Ty także reaguj i nie bądź obojętny!

Data publikacji 06.12.2024

Prognoza pogody na najbliższe dni przewiduje znaczny spadek temperatury, a taka pogoda może stanowić śmiertelne zagrożenie dla osób, które nie mają odpowiedniego schronienia. W najtrudniejszym położeniu znajdują się osoby w kryzysie bezdomności, dlatego widząc osobę, która nie ma schronienia, zareaguj. Twój telefon może uratować czyjeś życie.

Policjanci, pełniąc rolę stróżów prawa i służąc społeczeństwu, angażują się również w działania na rzecz bezpieczeństwa osób, które w czasie zimowych mrozów wymagają szczególnej troski, czyli osób w kryzysie bezdomności. Mundurowi prowadzą patrole w rejonach, gdzie często przebywają osoby bezdomne, monitorując sytuację, zapewniając pomoc i reagując na sytuacje kryzysowe. Współpracują także z instytucjami pomocowymi, z którymi organizują wspólne działania, a podczas wizyt w miejscach, gdzie osoby bezdomne przebywają, oferują pomoc w uzyskaniu schronienia, posiłków czy opieki zdrowotnej. Dodatkowo, policja często uczestniczy w kampaniach społecznych mających na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat sytuacji bezdomnych. Mundurowi edukują, aby przeciwdziałać stygmatyzacji oraz zachęcają do empatii wobec osób potrzebujących opieki i wsparcia. W sytuacjach awaryjnych, kiedy bezdomni znajdują się w niebezpieczeństwie, policja reaguje szybko, zapewniając pomoc, ochronę i transport do bezpiecznych miejsc.

Właśnie dzięki zrozumieniu i realizacji wspólnych celów na rzecz bezpieczeństwa osób w kryzysie bezdomności na terenie Bornego Sulinowa zostały przeproawadzone działania kontrolno - informacyjne. Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Bornem Sulinowie wspólnie ze strażnikiem miejskim oraz pracownikiem socjalnym z Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie skontrolowali pustostany na terenie miasta oraz miejsca w których mogą przebywać osoby w krysysie bezdomności. Podczas rozmów z osobami bezdomnymi służby informowały z jakiej pomocy mogą skorzystać i namawiały do podjęcia decyzji, która pozwoli im w godnych warunkach przetrwać nadchodzącą zimę.

Pamiętajmy,  że zwracanie uwagi na osoby w kryzysie bezdomności jest działaniem, które każdy z nas może podjąć, natomiast informowanie o takich sytuacjach przyczynia się do wzrostu świadomości na temat problemu bezdomności. Edukacja społeczeństwa w temacie bezdomności przeciwdziała stereotypom i pomaga rozwijać wrażliwość społeczną, dzięki której osoby w potrzebie zostaną w porę zauważone i otrzymają pomoc.
Pamiętajmy o tym i nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka.

 

asp.sztab. Anna Matys
Oficer prasowy
KPP w Szczecinku

 

 

 

Powrót na górę strony