Aktualności

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo niechronionego uczestnika ruchu drogowego

Data publikacji 05.02.2024

Opady deszczu, śniegu, silny wiatr i szybko zapadający zmrok to warunki atmosferyczne z którym mierzą się nie tylko kierowcy ale również niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Te czynniki powodują, że kierujący pojazdami zbyt późno mogą zauważyć pieszych i rowerzystów poruszających się drogą. Dlatego szczecineccy policjanci ruchu drogowego podczas działań po raz kolejny zachęcali do noszenia elementów odblaskowych.

Bycie widocznym to, świadomość troski i refleksji nad własnym bezpieczeństwem. Podczas dzisiejszej akcjina ulicach Szczecinka policjanci przypominali niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, że używanie elementów odblaskowych szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie. Trudne warunki pogodowe nie sprzyjają również pieszym, którzy chcąc się ochronić przed opadami deszczu czy silnym wiatrem naciągają na głowy kaptury, które ograniczają ich pole widzenia.

Mundurowi przypominali, że element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

Pamiętajmy, że elementy odblaskowe sprawiają, że kierowca samochodu widzi nas nawet ze 150 m. Niezależnie od pory roku powinniśmy je nosić po zmroku, nie tylko poza terenem zabudowanym. Również w miastach i mniejszych miejscowościach, a zwłaszcza tam gdzie nie ma chodników, a pobocza są nieoświetlone.

 

st.asp. Anna Matys
Oficer prasowy
KPP w Szczecinku

Powrót na górę strony