Wywiadówka inaczej - Policja o zagrożeniach w cyberprzestrzeni
Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku wspólnie z dzielnicowym uczestniczyła wczoraj w wywiadówce dla rodziców uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Turowie. Tematem spotkania były zagrożenia „czyhające” na młodego człowieka w cyberprzestrzeni.
Spotkanie miało formę instruktażu i apelu. Wszystko po to, by chronić dzieci i młodzież, aby nie stały się ofiarami cyberprzemocy, ale przede wszystkim by miały świadomość jak nie być jej sprawcami.
Wczoraj w Szkole Podstawowej w Turowie odbyło się zebranie z rodzicami. Z zaproszenia dyrekcji skorzystała policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku, która podzieliła się z rodzicami skalą szerzącego się zagrożenia hejtu i mowy nienawiści w Internecie, uwrażliwiając ich na niebezpieczne konsekwencje takich działań.
Policjantka wprowadziła obecnych na wywiadówce opiekunów uczniów w problematykę wirtualnego świata, jego specyfiki i idących za tym zagrożeń. Dla wielu rodziców dziecko siedzące w domu przed monitorem komputera to gwarancja jego bezpieczeństwa. Prelegentka uświadamiała, że nic bardziej mylnego, bo chociaż w tej sytuacji trudno o guza czy podrapane kolana, dziecko może paść ofiarą cyberprzemocy ze strony rówieśników, natknąć się na niewłaściwe i niebezpieczne dla jego psychiki treści internetowe, stać się ofiarą internetowego przestępcy lub po prostu wpaść w uzależnienie, które odbije się na jego zdrowiu i relacjach społecznych. Rodzice często nie są jednak świadomi, jakie zagrożenia czyhają na ich dzieci, spędzające coraz więcej czasu przed monitorem komputera.
Funkcjonariuszka tłumaczyła, iż to głównie na rodzicach spoczywa obowiązek wprowadzania swoich pociech nie tylko w realny świat, ale również w ten wirtualny. Ich zaangażowania i opieki nie zastąpi filtrujące oprogramowanie czy program antywirusowy. Podkreślała, że pokazanie dziecku wartościowej strony Internetu i wpojenie mu umiejętności konstruktywnego korzystania z niego, może ograniczyć prawdopodobieństwo, że dziecko stanie się ofiarą całkiem realnych i poważnych zagrożeń: kontaktu z pedofilami, internetowych przestępstw lub kradzieży danych osobowych.
Omówione zostały również przypadki cyberprzemocy stosowanej za pomocą e-maili, witryn internetowych, portali społecznościowych czy forów dyskusyjnych. Przykładami mogą tu być: wyzywanie, straszenie, nękanie, wyśmiewanie, poniżanie kogoś, robienie komuś obraźliwych zdjęć, filmów, a następnie bez jego wiedzy publikowanie ich i rozsyłanie dalej. Takie zachowanie to łamanie prawa. Sprawca, który działa „w sieci”, nie może być bezkarny. Dlatego tak ważny jest dobry kontakt ze swoim dzieckiem i tłumaczenie mu, że w razie niepokojących sygnałów powinno informować rodziców oraz nauczycieli.
st.asp. Anna Matys
Oficer prasowy
KPP w Szczecinku