Policjantka rozmawiała z seniorkami z Krosina o bezpieczeństwie
O bezpieczeństwie należy rozmawiać. Takiego zdania są seniorzy z Krosina, którzy zaprosili na spotkanie policjantkę z Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku, aby przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz sposoby unikania zagrożeń.
Wtorkowe spotkanie w ramach realizacji wojewódzkiego programu „Aktywny i bezpieczny senior” odbyło się w świetlicy wiejskiej w Krosinie. Policjantka dzieliła się z seniorkami swoją wiedzą z zakresu bezpieczeństwa. Uczulała słuchaczki na niebezpieczeństwa i zachowania, które mogą być przykre w swoich konsekwencjach. Wśród poruszanych przy stole tematów nie zabrakło rozmów o bezpieczeństwie na drodze, podczas grzybobrania czy też połączeniach przychodzących na telefon z nieznanego numeru.
Spotkania z seniorami jak również rozmowy o bezpieczeństwie zawsze mają na celu uniknięcie zagrożeń takich jak choćby oszustwa na wnuczka, czy kradzieże mieszkaniowe pod legenda szklanki wody czy pracowników różnych instytucji. Policjantka uczulała, aby w tego rodzaju sytuacjach i zdarzeniach jak najszybciej powiadomić Policję, dzięki czemu, szansa na zatrzymanie oszustów i postawienie ich przed wymiarem sprawiedliwości będzie na pewno większa.
Dzięki wsparciu rzeczowemu Szczecineckiej Fundacji na Rzecz Osób Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych, każda seniorka otrzymała ekologiczną torbę z elementem odblaskowym, podręczne szkło powiększające oraz broszury informacyjne pozwalające w wolnej chwili na spokojne uzupełnienie informacji, które policjantka przekazała podczas spotkania.
Warto zapamiętać!
1. Przez telefon każdy może podawać się za inną osobę!
2. Bezpieczny senior rozmawiając przez telefon:
-
ma ograniczone zaufanie,
-
nie zdradza poufnych informacji,
-
nie informuje, że posiada oszczędności,
-
nie przekazuje numerów PIN i haseł do konta bankowego,
-
nie podaje swojego numeru telefonu komórkowego,
-
konsultuje z rodziną wszelkie sprawy dotyczące finansów,
-
jeśli ma wrażenie, że ktoś chce go oszukać, rozłącza połączenie przez odłożenie słuchawki lub zakończenie rozmowy oraz powiadamia o tym Policję,
-
wie, że prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy bądź zaciągnięcie kredytu!
asp. Anna Matys
Oficer prasowy
KPP w Szczecinku