Aktualności

Bądź czujny! Sprzedając towar przez Internet również możesz paść ofiarą oszustów

Data publikacji 21.12.2020

Dotychczas ofiarami oszustów działających w sieci byli kupujący, teraz wzmożoną czujnością muszą wykazać się także sprzedający towar na aukcjach internetowych. Pokrzywdzona, żeby otrzymać przelew za oferowaną do sprzedaży kurtkę zimową kliknęła w przesłany link i wpisała dane karty płatniczej. Po chwili okazało się, że straciła swoje oszczędności.

Dokonując wielu transakcji za pośrednictwem Internetu jesteśmy już mądrzejsi i bardziej czujni. Słyszeliśmy o metodach na blik, na dopłatę kilkudziesięciu groszy do przesyłki, o nieuczciwych sprzedających, którzy oferują towar do sprzedaży, a po otrzymaniu wpłaty kontakt z nimi się urywa, towaru natomiast nie ma.

Teraz pojawiły się nowe sposoby wyłudzenia pieniędzy. W ostatnim czasie do szczecineckiej komendy wpłynęły zawiadomienia, gdzie osobami pokrzywdzonymi są sprzedający. W jednym z przypadków mieszkanka Szczecinka wystawiła na portalu internetowym towar do sprzedaży. Na jej ogłoszenie odpowiedział, jak się później okazało oszust. Za pośrednictwem komunikatora tekstowego, na telefon komórkowy wysłał wiadomość z zapytaniem, czy ogłoszenie jest aktualne. W kolejnej, że zapłacił za towar i prosi o wysyłkę. W wiadomości załączony był link do strony za pomocą, której sprzedająca miała odebrać rzekomo przelane pieniądze. Po kliknięciu w link otworzyła się strona na której widniało logo jednego z banków. Pokrzywdzona wpisała tam dane swojej karty bankowej oraz wcisnęła przycisk „odbierz przelew". Pieniądze jednak nie wpłynęły na jej konto, a kontakt z kupującym się urwał, co więcej okazało się, że straciła ona kilkaset złotych. Oszust wykorzystując dane karty kredytowej opłacał w Internecie swoje zakup.

 

Pamiętaj nie tylko kupując towar przez Internet, ale również sprzedając, pozostań czujny. Przestrzegając kilku poniższych wskazówek możesz ograniczyć ryzyko stania się ofiarą:

  • nie klikaj żadnych odsyłaczy w widomości przesłanej sms-em, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami,

  • nie otwieraj załączników do wiadomości, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące nadawcy,

  • uważnie przyjrzyjmy się ofercie, która zawiera bardzo zaniżoną cenę w stosunku do innych ofert, szczególnie jeśli chodzi o telefony komórkowe lub inny sprzęt elektroniczny,

  • czytaj komentarze innych osób kupujących, duża liczba negatywnych  może świadczyć o nieuczciwości sprzedającego,

  • wiele serwisów aukcyjnych proponuje ubezpieczenie transakcji oraz program zapewniający ochronę kupującym – skorzystajmy z niego,

  • unikajmy zakupów poza aukcją,

  • przy odbiorze zamówionej przesyłki sprawdzajmy zawsze jej stan, czy nie została uszkodzona i co się w niej znajduje,

  • korzystajmy z programu antywirusowego,

  • nie podawaj swoich osobistych danych na otwartych zasobach: dane, które pozostawiasz w Internecie, są gromadzone przez roboty, które wysyłają je cyberprzestępcom, ci z kolei wykorzystują je do własnych celów (na przykład, żeby wysyłać więcej spamu na twój adres e-mail).

  • nie pobieraj niczego z nieznanych stron internetowych.

 

asp. Anna Matys
Oficer prasowy
KPP w Szczecinku

Powrót na górę strony