Przejście dla pieszych a przejazd dla rowerów to dwie różne rzeczy
Dla większości osób jazda rowerem jest sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu i rekreację, dla innych jest to środek komunikacji, którym dojeżdżają do pracy, szkoły czy po zakupy. Należy jednak pamiętać, że niezależnie w jakim celu korzystamy z roweru, to poruszając się tym pojazdem należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci przypominają najważniejsze przepisy i zasady bezpieczeństwa dla rowerzystów.
Od kilku dni na ulicach Szczecinka w obrębie skrzyżowań ścieżek rowerowych z jezdnią pojawiły się czerwone pasy, które już z daleka są widoczne dla kierującego. Przejazdy rowerowe, bo o nich tu mowa wypełnione zostały czerwoną farbą co sprawiło, że już z daleka informują nas o zachowanie szczególnej ostrożności.
Przejście dla pieszych – rower trzeba prowadzić
Zasady przekraczania przejścia dla pieszych przez rowerzystów są bardzo proste. Należy je przejść na piechotę, a rower prowadzić. Wynika to wprost z artykułu 26 ustawy prawo o ruchu drogowym.
"3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
3) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych."
Zgodnie z taryfikatorem mandatów, jazda po przejściu dla pieszych jest zagrożone mandatem w wysokości 100 zł.
Przejście dla pieszych a przejazd dla rowerów to dwie różne rzeczy
Wyjątkiem od tej zasady jest przekraczanie jezdni po przejeździe dla rowerzystów. Jego definicję znajdziemy w artykule 2 prawa o ruchu drogowym.
"przejazd dla rowerzystów – powierzchnia jezdni lub torowiska przeznaczoną do przejeżdżania przez rowerzystów, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi"
Taki przejazd jest wyraźnie widoczny obok przejścia dla pieszych i najczęściej występuje w miejscu skrzyżowania drogi rowerowej i jezdni. W takiej sytuacji rowerzysta nie musi przeprowadzać roweru przez przejście. W dalszym ciągu jednak musi stosować się do wszystkich innych przepisów, a jazda rowerem nie zwalnia z odpowiedzialności za łamanie prawa.
asp. Anna Matys
Oficer prasowy
KPP w Szczecinku