Dzień Bezpiecznego Internetu - policyjne działania w Szkole Podstawowej nr 6 w Szczecinku
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony był 5 lutego br., pod hasłem „Działajmy razem” z uwagi na fakt, że w tym czasie w województwie zachodniopomorskim trwały ferie zimowe, szczecineccy mundurowi zaplanowali szereg działań na dzień 12 lutego br.
Wspólna inicjatywa mundurowych z Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku i pedagogów ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Szczecinku pod hasłem „Działajmy razem” rozpoczęła się spotkaniem z uczniami klas VI. Zajęcia z uczniami policjantka poprowadziła na kanwie scenariusza „Wyloguj się do życia”. Podczas spotkania młodzież odpowiadała na pytania dotyczące ich aktywności w sieci i w życiu poza szkolnym. Dzięki krótkiej grze uczniowie dostrzegli różne alternatywy spędzania wolnego czasu a tym samym doszli do wniosku, że kreatywne spędzanie czasu wolnego jest trudną sztuką wyboru pomiędzy możliwościami sposobów i form jego spędzania.
Tego samego dnia przy współpracy z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Szczecinku i Komendą Powiatową Policji w Szczecinku odbyło się profilowane spotkanie z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Szczecinku. Podczas spotkania, które cieszyło się dużym zainteresowaniem psycholog mgr. Agnieszka Tumel z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Szczecinku wyjaśniła rodzicom czym jest cyberprzemoc i jak można rozpoznać symptomy uzależnienia od Internetu u dzieci. Podczas spotkanie nie zabrakło również informacji, gdzie w takich przypadkach szukać pomocy. Kolejny prelegent spotkania swoje wystąpienie rozpoczął od prezentacji filmu edukacyjnego „Cyberprzemoc”, który pokazał skale zagrożeń przed którymi warto przestrzegać młodego użytkownika sieci. Policjantka ze szczecineckiej jednostki ponadto przypomniała rodzicom o ciążącej na ich dzieciach odpowiedzialności prawnej a tym samych zachęciła rodziców do większej kontroli treści które udostępniają dzieci w sieci.
Na koniec rodzice wypełnili krótką, anonimową ankietę. Po analizie zebranych danych okazało się, że aż 61% ankietowanych rodziców udostępnia swoim dzieciom komputer, który nie ma zainstalowanej blokady rodzicielskiej. Cieszy jednak fakt, że rodzice mają świadomość ile dzieci powinny spędzać czasu w sieci co stanowi aż 79% pytanych, a co więcej świadomość ta przejawia się w ograniczaniu dzieciom dostępu do Internetu. Na koniec spotkanie uczestnikom wywiadówki rozdano materiały informacyjne, które zostały pozyskane z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę a cała inicjatywa została zgłoszona do trwającego konkursu.